Sizi yargılamayacak olan iş görüşmesi robotu Tengai ile tanışın

Tarafsız iş görüşmeleri yapmak için tasarlanan dünyanın ilk robotu İsveçli işverenler tarafından test ediliyor. Ama gerçekten insanlardan daha iyi bir iş görüşmesi yapabilir mi?

Onun adı Tengai. 41cm (16in) boyunda ve 3.5kg (7.7lbs) ağırlığında ölçüldüğünde, görüşmek üzere olduğu adayın tam karşısında bir masanın üstüne otururken göz hizasında.

Parlak sarı yüzü hafifçe yana doğru eğiliyor. Sonra ilk sorusunu sorarken yanıp sönüyor ve gülümsüyor: “Daha önce bir robot ile röportaj yaptınız mı?”

Tengai, Stockholm’ün KTH Kraliyet Teknoloji Enstitüsü’ndeki bir araştırma projesinden doğan yapay bir zeka (AI) ve sosyal robot şirketi olan Furhat Robotik’in beyni.

Firma son dört yılını, konuşma tarzımızın yanı sıra ince yüz ifadelerimizi taklit eden insan benzeri bir bilgisayar arayüzü oluşturmak için harcadı. Baş bilim insanı Gabriel Skantze’ye göre, fikir “daha geleneksel bir robotla karşılaştırıldığında çok daha az korkutucu veya garip hissettiriyor”.

Ekim 2018’den bu yana başlangıç, İsveç’in en büyük işe alım şirketlerinden biri olan TNG ile işbirliği yapıyor. Amaç, adaylara, yöneticilerin ve işverenlerin sık sık işe alım sürecine getirebilecekleri bilinçsiz önyargılardan arınmış bir iş görüşmesi sunmak ve aynı zamanda deneyimi “insan” gibi göstermektir.


İşe alım ajansı TNG dan Elin Öberg Mårtenzon; Tengai’nin görüşmeleri standardize etmesini umuyoruz.

TNG’nin Stockholm merkezindeki inovasyon sorumlusu Elin Öberg Mårtenzon “Bir kişinin ilk izlenimini vermesi yaklaşık yedi saniye, işveren için karar vermesi yaklaşık 5 ila 15 dakika sürüyor.”

Bilinçsiz önyargılar, bir kişinin görüşme öncesi veya sonrasında yapılan cinsiyetli, etnik köken, ses, eğitim, görünüm veya gayrı resmi konuşmaların bir sonucu olarak yeterliliği hakkında varsayımlarda bulunmayı içeriyor.

“Örneğin, işlemin başında size ‘Golf oynuyor musunuz?’ gibi bir soru soruyor ve cevap olarak: ‘Evet, golf oynamayı seviyorum’, o da cevap olarak ben de yapıyorum diyor ve o zaman bir şekilde bunu olumlu bir kutuda işaretliyor, “diyor Bayan Mårtenzon.

Buna karşın, Tengai görüşme öncesi chit-chat yapmaz ve tüm soruları aynı şekilde, aynı tonda ve tipik olarak aynı sırayla sunar. Bunun daha adil ve daha nesnel bir röportaj oluşturduğu düşünülmektedir.

İşverenlere veya yöneticilere daha sonra, hangi adayların tek başına cevaplara dayanarak sürecin bir sonraki aşamasına geçmeleri gerektiğine karar vermelerine yardımcı olmak için her görüşmenin yazılı metni verilmektedir.

50 yaşındaki Petra Elisson, “Tarama yaparken çok iyi bir yardım olduğunu düşünüyorum – eğer çok fazla adayın olduğu büyük bir işe alım süreciniz varsa – birinin, bir robotun, duyguların olmadığı, duyguların olmadığı” Sağlık hizmeti alımında çalışan Petra Elisson.

Hem adayların transkriptlerini analiz eden bir işveren, hem de görüşmeci olarak davalara katılan biri.

“İlk önce Tengai ile görüşmeden önce şüpheliydim ama görüşmeden sonra kesinlikle etkilenmiştim” diye yansıtıyor.

“İlk başta gerçekten, bir robot olduğunu hissettim, ancak röportaja daha derinleştikçe onun insan olmadığını tamamen unuttum.”

Ancak robotlar insanlar tarafından programlanır, insanlar tarafından derlenen veri setlerini analiz eder ve insan davranışlarından ders alırlar, bu nedenle önyargımızın bir kısmını miras alamazlar mı?

Furhat Robotics, farklı bir gönüllü havuzu kullanarak çok sayıda test görüşmesi yaparak bunu durdurmaya çalıştığını söyledi.

Yeni işe alım uzmanı Gabriel Skantze, “Öğrendiklerini birkaç farklı işe alım uzmanından öğreniyor, bu nedenle sadece bir işe alım uzmanının özel davranışlarını yakalamıyor” diye açıklıyor.


Furhat Robotics’ten Gabriel Skantze, Tengai’nin insan yanlılığını önlemek için eğitildiğini söyledi

Birkaç ay süren denemelerin ardından, Tengai Mayıs’tan sonra gerçek adaylarla deneme görüşmelerine başlayacak. İşe alım uzmanları ve geliştiriciler, 2020 yılının başlarında piyasaya sürülmesi beklenen robotun İngilizce versiyonu üzerinde de çalışıyorlar.

Amaç, bir adayın bir sonraki görüşme aşamasına ilerleyip ilerlememesine karar vererek, bir insanın mülakat transkriptlerini gözden geçirme ihtiyacından kaçınmak için kendi başına karar verebilecek kadar karmaşık olmasıdır.

Skantze, “Buna tamamen güvenmeden önce, verilerimizde önyargı bulunmadığından emin olmalıyız” diye açıklıyor.

İsveç AI firması işe alım için özellikle ilginç bir test programı sunuyor.

Yerli İsveçliler arasında işsizlik% 4 civarındadır, ancak yurtdışında doğan vatandaşlar için bu oran% 15’ten fazladır. Bunu, yabancı uyruklu vatandaşların% 5’inin işsiz kaldığı İngiltere ile karşılaştırın.


Bulgar iş arayan Ekaterina, önyargısız görüşme robotlarını memnuniyetle karşıladı

TNG’ye yönelik son bir araştırma, İsveç’teki iş arayanların% 73’ünün, etnik köken, yaş, cinsiyet, cinsel tercih, görünüm, kilo, sağlık veya sakatlıklarına göre bir işe başvururken ayrımcılığa maruz kaldıklarına inandıklarını ileri sürdü.

“İsveç kültürü riski pek sevmez, yani normalde önce güvenmeyi isterler”

şehir merkezinde iş bulma kurumu dışında bekleyen, ilk adı Ekaterina ile tanınmak isteyen Bulgar vatandaşı iş arayanlardan biri olduğunu söyledi.

Ekaterina, Tengai gibi robotların işe alım sürecinde “ilk adım olarak harika” olabileceğine inanıyor, çünkü “lehçeniz veya aksanınız ya da nereden geldiğiniz hakkında basma kalıpları yok”.

Teknoloji, İsveç işgücü piyasasına daha fazla dahil olmak için kampanya yapan, siyasi olmayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Diversity Foundation tarafından da desteklendi.

Operasyon şefi Matt Kriteman, “Etnisite gibi şeyler üzerindeki yetkinliği ve becerileri vurgulayan herhangi bir yöntem hoş bir gelişme ve İsveç inovasyon ruhunun bir parçası” diyor


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir