Sumak ve yararları-zararları.

sumak5

Ülkemizde oldukça yaygın olan ve Güneydoğu Anadolu’da yetiştirilen sumak, kışın yapraklarını döken ağaççıklardır. Bu ağaççıkların boyu genellikle 3 metreye kadar ulaşır. Antepfıstığı ailesinden olan ve kışın yapraklarını döküp, her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Çiçekleri sarı-yeşil karışımı, yaprakları kırmızı renkte ve ekşi tadı bulunan bu bitki, çalı tipi ağaçlar cinsindedir.

Sumak, diğer isimleri Rhus, Sumac, Rhus coriaria olan Antepfıstığıgiller familyasından, kışın yaprak döken veya her mevsimde yeşil kalan bir ağaçcıktır. Meyvesi mercimeğe benzer. 150 kadar türü vardır. Birçoğu zehirlidir. Yurdumuzda derici sumağı ve boyacı sumağı doğal olarak yetişir.

Sumağın meyvesi, boyut olarak bir mercimeğe benzer. Çokça türü olan sumağın yaklaşık olarak 150 türü bulunmaktadır. Tetre, tatari, tetere, tirimli, tetri, tahru, tavru, terici ve tutuba sumağı oldukça yaygındır. Sumak türlerinin fazla olması dışında, bir çoğu zehirlidir ve sağlığa olumsuz etki yapar. Ayrıca sumak bitkisi, ülkemizin dış ticaret ürünleri arasında yer almaktadır.

 

Yararları;

Sumak iştah açıdır. Ekşi tadı sayesinde birçok kişide iştah açıcı olarak kullanılıyor.

İshali durdurur, bu sayede ishali bulunanlar için kullanımında fayda vardır.

İdrarını kaçıran insanlar için oldukça yararlıdır. İdrar tutamama hastalığının bir numaralı ilacı sumaktır.

Antidoksin özelliği taşır, mikroplardan vücudu korur.

Hazımsızlık problemi çekenlerin kullanması önerilen sumak kullanımı sonrası ferahlık hissi verir.

Sumak, kandaki şeker miktarını da düşürmektedir.

Tane Sumak, demlenip suyu içilirse zehirlenmelerde faydalıdır.

Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır.

 

Sumak bitkisinin kullanımı : Sumak ülkemizde genellikle baharat ürünü olarak salatalarda kullanılır ve tıbbi olarak da etkisi bulunmaktadır. Sumak bitkisinin kırmızı yaprakları suda kaynatılıp gargara yapılması, boğaz ve dişeti hastalıklarına çok iyi gelmektedir. Ancak sumak kaynatılıp içilirse zehirlenmelere karşı antikordur. Kaynamakta olan yarım litre suyun içine 50 gr sumak yaprağı veya toz haline getirilmiş meyvesi konur, 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş eti kanamalarında ise ağız çalkalanır. Kokuyu azalttığı için soğan, sarımsak katılmış yiyeceklerde kullanılabilinir.Sumaktan sumak ekşisi yapılarak da yemeklere ve salatalara ekşilik vermek için kullanılır.

 

Sumağın zararları : Sumak bitkisinin önemli görülen iki zararı, yan etkisi vardır. Bunlardan birincisi tansiyon hastalarına verdiği zarar, ikincisi ise çok fazla tüketimi sonucu kişiye verdiği kabızlıktır. Bu yüzden tansiyon hastaları ve kabızlık problemi yaşayanların dikkatli tüketmesi gerekir.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir