Tarçın ve Faydaları

tarcin

Tarçının Latincesi olan “Cinnamomun” adını Yunancadaki Kinnamomon’dan alır. Tarçın tükettiğimiz en eski baharatlarından biridir. Çinliler M.Ö 3000 yıllarında tarçını kullanıyorlardı. Tarçın 16. Ve 17. Yüzyıllarda ise en değerli baharatlardandı. Tarçın dünya çapında bilinene en eski baharatlardan biri. Baharatın elde edildiği ağacın ana vatanı Sri Lanka. Ağacın kabuğundan elde edilen bu baharat kendine has sağlık açısından çok önemli aktif maddeler içerir. Antik çağlardan beri pek çok medeniyet tarafından doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Çay olarak içilebileceği gibi çeşitli yiyeceklerin üzerine serpilip ya da direk yenilerek de tüketilebilir.

İşte Tarçının Faydaları:

 1. CinnamonKolesterolü düşürür. Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesinin kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. Tarçın kandaki kötü kolesterol ve trigliserid seviyesini düşürür.
 2. Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder. Çalışmalar günde sadece yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengelediğini göstermiştir. Tarçın insülinin daha etkin olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur.
 3. Kalp hastalıklarına faydalıdır. Tarçın kalp damar sistemini güçlendirir. Tarçında bulunan kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar. Biraz tarçın koroner damar hastalığında ve yüksek tansiyonda yardımcı olur.
 4. Kanserle savaşır. Amerika Maryland’de yapılan bir araştırma tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını göstermiştir. Tarçındaki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon kanserini önler. Japonya ve Avustralya da yapılan bir araştırmada, mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle günde üç defa almalıdırlar.
 5. tarcin1Diş ağrısı ve ağız kokusu gidericidir. Tarçın geleneksel olarak diş ağrısı tedavisinde ve ağız kokusu giderici olarak kullanılır. Bir kaç çimdik tarçın ağızda çiğnenebilir ya da çayı yapılıp gargara olarak kullanılabilir.
 6. Solunum sorunlarını tedavi eder. Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır. Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir.3 gün boyunca devam edilir. Bu reçete öksürüğe, soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir.
 7. Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir. Sinirsel tansiyonu tedavi eder, hafıza kayıplarını önler. Çalışmalar tarçını koklamanın bilişsel fonksiyona, hafızaya, zihinsel performansa iyi geldiğini, uyanıklığı ve konsantrasyonu artırdığını göstermiştir.
 8. Enfeksiyonlara iyi gelir. Anti mantar, anti bakteriyel, antiviral, antiparazitik ve antiseptik özellikleri nedeniyle dahili ve harici enfeksiyonlarda etkilidir.
 9. Adet dönemini kolaylaştırır. Tarçın kadın sağlığında da faydalıdır. Adet kramplarında ve diğer adet sorunlarında rahatlama sağlar.
 10. Anne sütünü artırır. Tarçın anne sütünde artış sağlar.
 11. Eklem iltihabından kaynaklanan ağrılarda rahatlama sağlar. Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden, eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. Copenhagen Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucunda bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırıp yiyen hastalarda belirgin bir rahatlama görülmüş, bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürüyebilmişler.
 12. Sindirim toniğidir. Tarçın pek çok yiyeceğe baharat olarak eklenmeli, güzel bir tat vermesini dışında ayrıca hazmı kolaylaştırarak sindirime katkı sağlar. Tarçın hazımsızlık, mide bulantısı, kusma, mide sorunları, ishal ve gazda çok etkiliditarcin4r. Bağırsak ve mideden gazı atmak konusunda çok yardımcıdır. Asitliliği, ishali ve sabah halsizliğini bitirir. Çok etkili bir sindirim toniğidir.
 13. İdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir. Düzenli bir şekilde tarçın tüketen insanlarda idrar yoları enfeksiyonları daha az görülmektedir. Tarçın idrar söktürücüdür, idrarı artırır ve söktürür.
 14. Pıhtılaşma önleyici etkisi vardır. Tarçında bulunan cinnamaldehid adlı maddenin kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi vardır. Acil durumlarda kanamanın durması ve yaraların kapanması için gerekli olan kanın pıhtılaşması normal şartlarda da olursa damar tıkanıklığına neden olur. Cinnamaldehid kandaki gereksiz pıhtılaşmaları önleyici bir maddedir.
 15. Doğal gıda koruyucudur. Yiyeceklere eklendiği zaman bakteri oluşumunu engeller ve doğal bir koruyucu görevi üstlenir.
 16. Baş ağrısı ve migrende faydalıdır. Soğuk çarpması nedeniyle oluşan baş ağrısında tarçın az bir suya eklenir ve macunumsu hale gelince ince bir tabaka halinde şakaklara ve alına sürülür.
 17. Sivilce ve siyah noktalarda etkilidir. Tarçın kanı temizler bu yüzden sivilcelerde faydalıdır. Bir kaç damla limon suyuna bir iki çimdik tarçın karıştırılarak elde edilen macun sivilce ve siyah noktaların üzerine uygulanırsa faydalı olur.
 18. Kanı inceltir ve kan akışını hızlandırır. Tarçın kan incelticidir ve bu sayede kan dolaşımını hızlandırır. Bu etkisi sayesinde ağrıların azalmasında yardımcı olur. İyi kan dolaşımı hücrelere daha fazla ve daha çabuk oksijen gitmesine yardımcı olur ve böylece metabolizmayı hızlandırır. Düzenli olarak tarçın kullanarak kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.
 19. Kasları gevşetir.
 20. Kas ve eklem ağrılarını rahatlatır. Düzenli olarak tarçın tüketenler, tarçın tükettikten sonra kas ve eklem ağrılarında belirgin rahatlama olduğunu söylerler.
 21. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bal ve tarçın karışımı bağışıklık sistemini güçlendirir, halsizliği yok eder, ömrü uzatır. Yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir.
 22. Kaşınmada etkilidir. Bal-Tarçın macunu böcek ısırmalarına ve kaşınmaya karşı da kullanılır.
 23. Çok zengin btarcin2ir manganez, fiber(lif), demir ve kalsiyum kaynağıdır.
 24. Tarçın kanamayı durdurucu etkiye sahiptir bu yüzden yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Tarçını sağlığınızı düzeltmek veya bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için kullanabilirsiniz. Tarçını çayınıza, kahvenize ekleyebilir yediğiniz meyvelerin, tatlıların üzerine serpebilirsiniz.
 25. Tarçını aşırı dozda tüketmek tehlikeli olabilir. Ayrıca tarçın hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Şeker hastaları doktorlarına danışmadan ilaç yerine veya ilaçlarıyla beraber kullanmamalıdırlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.