Türkiye’deki en adi banka; Tefeci Finansbank

finansb

 İnsanlar düşmeye görsün, hele konu para ise Allah düşürmesin.

 Hatırlamadığım bir tarihte (yaklaşık 2 yıl önce) iş yeri, sağlık problemleri ve ailevi nedenlerden dolayı sıkıntıya düştüğüm o dönemde  bende her ortalama insanın düşünebileceği ya da doğru mu yanlış mı karar veremediğim o hareketi yani krediye başvurma çaresine koştum. Bir takım ufak tefek araştırmalarım sonucunda Finansbank’tan almaya karar verdim(13.000 TL) gerçi krediyi aldıktan sonra sahibi bu memleketteki bir çok banka gibi değişti ve daha kötüsü Yunan bir herif hisselerinin büyük bölümünü aldı (ya da almış benim haberim yok) ve diğer %80’i yabancıların elinde olan bankalar gibi Türk milletini sömürmeye başladı. Bu arada krediyi çekerken yaklaşık 1000 TL masraf kestiler daha öncede söylediğim gibi Allah bir kere düşürmesin düştün mü 1000 yerine 2000 kesiyoruz deseler amenna diyor insan. Bir takım borçlarım vardı önce onları hallettim, insan kendini rahatlamış huzurlu hissediyor, bilirsiniz. Fakat aylar geçtikçe bir resmi tefeci ile karşı karşıya olduğunuzu, ne yaparsanız yapın bu devleti de arkasına almış tefeci kılıklı bankacı bozuntularından kurtulamayacağınızı düşünüyorsunuz. Bir kaç ay kredimi gayet düzgün ve zamanında ödedim.

Bakın şimdi Finansbank’ın oyunları başlıyor, bilirsiniz kredi alırken size sorma gereksinimi bile duymadan adınıza bankalar yasa dışı olsa da bir hesap açar oysaki parayı isterseniz kredi hesabına direk yatırabilmek gibi bir kolaylık vardır ama sizden banka hesabınıza yatırmanızı isterler oradan da otomatik ödeme ile kredinizi çekerler, defalarca sorup hayır hesap işletim ücreti alınmayacak cevabından sonra kredilerimi hesap numarama yatırıyor ve oradan otomatik çekilmesini sağlıyordum, 6. ya da 7. ay da Finansbank mesaj attı “şu şu tarihteki krediniz ödenmemiştir lütfen eksik olan 30 TL yi yatırın” ardından müşteri hizmetlerini aradım kredimi tam olarak yatırdığımı bu istenilen paranın ne olduğunu sordum bakın buraya dikkat hani hesap işletim ücreti almayacak Finansbank rezili banka varya 1500 türlü kalemi var hangisini aklında tutacaksın da hangisine itiraz edeceksin ki borç bildirim ücreti adı altında bu parayı benim yaptığım havaleden önce kesiyor ve ardından benim kredim için yatırdığım paranın eksik kalmasını sağlıyor. Bir sürü yeri aradım bir sürü yere şikayet ettim vermeyeceğim dedim hakem heyeti vs.. derken bu para tarafıma iade edildi yani resmen bankanın benden YASA DIŞI yollar ile para çalmaya çalıştığı tescillendi.

Param iade edildi o kredi o ay  için yatırıldı. Ama biter mi üçkağıtçı banka Finansbank’ın oyunları türlü türlü isimler altında “internet bankacılık kullanım ücreti” , ” hesap bildirim ücreti” “kredi sağlama  ücreti” vs.. vs.. daha aklıma gelemeyen bir sürü konuda üzerime geldi bazılarını iade ettirebildim bazılarını ettiremedim.  37 yaşındayım bankalarla gayet içli dışlı bir yaşam geçirdim özellikle son 13- 14 sene bu kadar bedbaht bu kadar kifayetsiz bu kadar saçma sapan ve tefeciye bu kadar yakın bir banka daha olmadığına adım gibi eminim.  Bu yaptıkları ayak oyunları beni ciddi mana da sarstı zaten kötü giden işlerim bunlara olan hırsımla birleşince devleti de arkasına almış bu resmi şerefsiz tefeciler beni zor duruma düşürmeyi başardı ve ben bir kaç ay  kredimi ödeyemeyecek duruma geldim, bakın Finansbank müşteri hizmetlerinden arayan kıt Türkçe’li kadın ne diyor “yatırmamışsınız kredinizi” eee ” isterseniz   yapılandıralım?” o durumda hiç bir şey diyemiyorsunuz tamam demekten başka şansınız yok, tamam dedik ardından toplam 10.000 TL civarı olan borcum bir baktım daha uzun vade daha az ödeme cezbedişi ile 13.500 TL’ye çıkmış hayırlı olsun. Sesimiz kaydediliyor kabul mü, kabul bitti.

Ha bu arada yukarıda  söylemeyi unuttum, diyelim ki bir taksidinizi yatırmadınız öyle bir taktikleri var ki aklınız durur her gün ama mübalağa yapmadan söylüyorum her gün en az birbirinden habersiz 3-4 Haraçbank müşteri hizmetlerinden arar size yatırmadığınız borcunuzu hatırlatır ve birde hesap sorar neden yatırmadınız? Ananın …  param yok ondan yatırmadım neden yatırmayacağım.  Eş zamanlı olarak mailiniz varsa mail ve Sms yolu ile sizi bunaltmaya ve o sinsice oyunlarını oynamaya devam ederler. Amaçları bellidir sizi ödeme zorluğuna düşürüp kanınızı emmek hele bir de ödeme zorluğuna düştüğünüzü anladılar mı değmeyin Finansbank’ın keyfine. Aradan yaklaşık olarak 4-5 ay geçti yine düzenli ödemeye başladım ama yeniden tökezledim ve bir kaç ay ödeyemedim yine aynı teklifle geldiler ve zaten yapılandırdığımız borcu tekrar yapılandırabileceği mi söylediler birde beni korkutmayı ihmal etmiyorlar tabii işte şu zamana kadar ödemezseniz kara listeye gireceksiniz haciz maciz vs… Benimde bir arkadaştan yüklü bir alacağım olduğundan ağırdan alıyordum ve oradan gelecek para ile hepsini kapatırım nasıl olsa diye düşünüyordum ama evdeki hesap bilirsiniz çarşıya uymuyor hala o arkadaştan alacağım duruyor. Onuda kabul ettik vesselam yine 11.000 civarına düşen borcum yeniden yapılandırılarak tekrar 13.500 TL’ye çıktı (ne kadar enayice değil mi), kredi tutarımda 576 TL’ye bakın aradan neredeyse 1.5 yıl geçti benim borcum Finansbank’ın üçkağıtlarından dolayı hâla 13.500 TL. Şimdi 6 aydır düzgün bir şekilde ödüyorum 1.5 yıl daha ödemem gerekiyor geçen ay telefonuma bir Sms, mailime bir mail, telefonuma da müşteri hizmetlerinde sanki annemmiş gibi bana hesap sormaya çalışan bir kadın telefon açtı hepsini derdi aynı hesaba yatırdığım 576 TL para için “eksik yatırmışsınız en kısa sürede parayı tamamlayın kredinizi yatıralım” tarzı saçmalıklar oysaki ben 576 yerine 580 bile yatırmıştım “ne oluyor bana açıklar mısınız?” cevap ” 25 TL servis bilgilendirme ücreti kesilmiş”  ödemeyeceğim dedim ardından belki 20 defa aradılar bazılarını açtım küfürler kavgalar bir çoğunuda açmadım, mailler sms ler bir sürü terane. Sikayetvar.com ‘ a yazdım bilirsiniz matbu yazdıkları şeyler biz müşterimize ulaşacağız ilginize bilginize vs… herhalde yaptıkları yanlıştan vazgeçecekler bu sefer dedim ama aynı tas aynı hamam, şimdi tekrar , tüm kaymakamlıklarda bulunan hakem heyetine başvurdum cevap bekliyorum.

Sözün özü şudur bankanın iyisi olur mu olmaz, hele birde düştüğünüzü ödemelerde zorlandığınızı görmesinler bu her banka için böyledir ama yokmudur tabii ki kötünün iyileri vardır bu bankalara denk gelirsiniz inşallah ama Finansbank’ın bırakın kapısını çalmayı yanından, çevresinden geçmeyin derim size.

Aslında bu yazıyı yazmamdaki temel amaç bankaların ama en çokta Finansbank’ın hangi türlü oyunlarla insanları müşkül duruma düşürdüğü ve ardından insanları intiharın eşiğine getiren sorumsuzluklarını elimden geldiğince sergilemekti. Sizinde bu tür sorunlarınız olabilir bu sorunlarınızı gerçekliği konusunda samimi olmanız kaydı ile günlük yaklaşık 5000 kişiye ulaşan sitemizde büyük bir zevkle yayınlayabileceğimizi bilmenizi isteriz.

Ha son olarak bankalar başta olmak üzere tarafınızdan haksız olarak alındığını düşündüğünüz bütün ücretler için kaymakamlıkların hakem heyetine başvurabilirsiniz.

 

Aydın ÇAĞDAŞ.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir