Türkiye’nin gururu Odtü

odtu
Odtü

Giderek artarak sayıları yüzleri geçen yeni üniversitelerimizin eğitim kalitesi her ne kadar gözlerimizi yaşartsa da, neyse ki dünya sıralamalarında yer alan köklü üniversitelerimiz sayesinde gurur duyabiliyoruz.

The Times Higher Education’ın inovasyon, uluslararası görünürlük, araştırma gibi kriterlere göre topladığı veriler ve yaptığı anket sonuçlarından yola çıkarak yıllık olarak hazırladığı Asya üniversiteleri sıralamasında ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul teknik Üniversitesi ilk 50 üniversite arasında yer aldı.
2014 yılında listede 19’ncu sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi, 2015 yılında beş basamak yükselerek 14’üncü oldu.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “”Asya’da yükseköğretim alanında büyük yatırımların yapıldığı ülkeler var. Özellikle Çin üniversitelerinin görünürlüğünün gittikçe arttığına tanık oluyoruz. Türk Üniversitelerinin bu sıralamalarda yükselerek yer alması yükseköğretim sistemimizde araştırma performansı ve akademik altyapısı ile öne çıkan model üniversitelerin varlığına işaret ediyor. Boğaziçi Üniversitesi, bu sıralamada Asya’nın en güçlü üniversiteleri arasında yer almaktan gurur duymaktadır” diye konuştu.

Listede Türkiye’den Üç Üniversite Var

THE Asya listesinde Türkiye’den üç üniversite ilk 20 sırada yer buldu. Geçtiğimiz yıl 29’uncu sırada olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi 12’nci olurken, Boğaziçi Üniversitesi 19’uncu sıradan 14’üncü sıraya yükseldi. İstanbul Teknik Üniversitesi ise 2014’te 24 olan sıralamasını 19’a çıkardı.
14 ülke arasında yapılan araştırmaya göre Orta Asya Bölgesi’ni İran, İsrail, Lübnan, Suudiarabistan ve Türkiye olmak üzere beş ülke temsil etti.
İlk 100’de altı üniversitesi bulunan Türkiye’yi dört üniversite ile İsrail takip ederken, İran üç,Suudi Arabistan iki, Lübnan bir üniversite ile listede yer aldı.

haber iceriks.com sitesinden alınmıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir