Türkiye’ye Vize Uygulamayan Ülkeler

Dünyada birçok ülke Türkiye’ye vize uygularken 63 ülke Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Bu 62 ülkenin yanı sıra 9 ülke de sınır kapısından Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor.

İşte birbirinden ilginç kültürel özellik ve doğal güzelliklere sahip 72 ülke:

MOLDOVA: Moldova Doğu Avrupa’da Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev’dir. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Para birimi ise Moldova Leyi’dir.

ANTİGUA VE BARBUDA: Karayip Denizi’nin doğusunda iki adadan oluşan Antigua ve Barbuda ülkesi, İngiliz Leeward Adaları’nın en büyüğü. Başkenti St. John olan ülkenin para birimi ise Doğu Karayipler doları. Yumuşak kum ve mercan kayalıklarının varlığı scuba dalgıçlarının ve şnorkelcilerin tercih sebebi, düzenlenen yelken haftaları da yelkenciler için bulunmaz fırsat. Bir zamanlar çöp ada olan Burbuda adası şimdilerde tarifsiz güzelliği ile bin bir çeşit kuşun yaşam alanı.

ARJANTİN: Güney Amerika’nın en “Avrupalı kenti” olarak bilinen Arjantin’in Başkenti Buenos Aires, resmi dili İspanyolca, para birimi ise Arjantin pezosu… Yerli mutfak kültürleri, İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin’in en ünlü yemeği Asado’dur. Dünyanın ikinci büyük Şelalesi Iguazu’u ve Güney Amerika bölgesinin en yüksek dağı olan Aconcagua’yı görmelisiniz. Tangonun anavatanı Arjantin’de ateşli bir tango yapmayı da ihmal etmeyin…

ARNAVUTLUK: Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri olan Arnavutluk’un başkenti Tiran, para birimi lek, resmi dili ise Arnavutça… Arnavutluk, masmavi denizi ve irili ufaklı adalarıyla sizi kendisine hayran bırakabilir. Başkent Tiran’daki Dajti Dağı’nın etkileyici şehir manzarası sizi yeşil doğaya aşık etmekle kalmayıp birbirinden güzel ve farklı fotoğraf karesi yakalamanıza da yardımcı olacak… Ülkenin kuzeyinde yer alan Butrint şehri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Butrint, birçok tarihi kalıntıya ev sahipliği yapan ve mutlaka görülmesi gereken harika bir şehir. Tarihin şahitleri olan kaleler, ülkenin birçok şehrinde yer almakta. Tiran’daki Petrela Kalesi, Shkodra’daki Rozafa Kalesi ve Kruje’deki Skanderbeg Kalesi’ni de ziyaret etmelisiniz.

BAHAMALAR: Resmi dili İngilizce, para birimi Bahama doları olan ülkenin başkenti Nassau… Tropikal iklime sahip adada çeşit çeşit egzotik meyvelerden yapılan yemekler, tatlılar ve kokteyller başınızı döndürebilir. Turkuazın her tonuna sahip denizi ve nefes kesici doğası, müzeleri, golf sahaları, tropik yemeklerden hazırlanan mönülere sahip restorantları ile kozmopolit bir ada olan Nassau size unutulmaz bir tatil fırsatı sunuyor… Ülkede yer alan ve görülmesi gereken bir diğer yer ise San Salvador Körfezi; birbirinden renkli mercan resifleri, görülmemiş güzellikte bir sualtı yaşamı ve dalış sahası ile size daha önce yaşamadığınız bir deneyim sunmaya hazır. Cennetin, deniz altındaki bu yansımasını görmeden gitmek büyük talihsizlik olur.

BARBADOS: Başkenti Bridgetown, resmi dili İngilizce, para birimi Barbados doları olan ülke Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçası… Tropikal bir iklime sahip olan ada turistlerin tercih ettiği tatil merkezlerinden… Ülke, geniş şeker kamışı çiftliklerine ve büyülü sahillere sahip.

BELİZE: Ülkenin başkenti Belmopan, resmi dili İngilizce, para birimi Belize doları… Orta Amerika’da yer alan ülke, kuzeyde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala ile komşu doğusu ise Karayip denizi ile çevrili. Tropikal bir iklime sahip olan Belize, gür tropik ormanlarıyla puma, jaguar, timsah, maymun ve çeşitli tropik bölgelere has kuşlara doğal yaşam alanı sunuyor… Belize; mağaralar, yağmur ormanları, dünyanın en uzun mercan resifleri, en derin deniz çukurları gibi doğal güzelliklere sahip. Ambergis Caye ve Caye Caulker’daki dalış turlarına katılabilirsiniz.Belize’nin en önemli besini taze deniz ürünleri. Hemen hemen her öğünde balık, ıstakoz ve karides yiyebilirsiniz. Mutfağın olmazsa olmazı ise; acı biber, havuç ve soğan karışımından oluşan Marie Sharp adındaki sos…Belize City’de gece hayatı da oldukça renkli…Ülkenin Belize City, Corozal ve San Ignacio bölgelerinde az sayıda Türk vatandaşı da yaşamakta.

BOLİVYA: Güney Amerika ülkesi olan Bolivya’nın başkenti La Paz… Ülkede İspanyolca, Quechua, Aymara, Guaraní, gibi diller kullanılıyor, para birim ise boliviano… Soğuk kutup ikliminden nemli ve soğuk tropikale birçok iklimin özelliğini taşıyan ülkenin, yüksek yaylalarında dikkate değer soğuklar, alçak bölgelerinde ise bunaltıcı sıcaklar hissedilir.
Bolivya mutfağının vazgeçilmezleri arasında siyah fasulye, pirinç ve et gelir. Kahvaltıda dahi et mönüsüyle karşılaşmanız mümkün. Ülkede kurulan pazarlar ve pazarda satılanları görmediyseniz Bolivya’da hiçbir şey görmediniz demektir. Kurutulmuş lama cenini Büyücüler Pazarı’nda en çok satılan ürünler arasında. Bolivyalılar şans getirmesi için evlerinin temeline kurutulmuş lama cenini gömüyor. Baharat karışımları, kaplumbağa, yılan ve kurbağa gibi kurutulmuş hayvanlarla her derde deva olarak hazırlanan gizemli iksirlerden satın alarak ilginç bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca; Etnografya ve Folklor Müzesi, Iglesia de San Fransisco (San Fransisco Kilisesi), Mirador Laikakota, Museo de la Coca (Koka Müzesi), Tiwanaku, Valle de la Luna (Ay Vadisi) görülmesi gereken birkaç yer sadece…

BOSNA HERSEK: Balkan Yarım Adası’nın merkezinde, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan ülkenin Başkenti Saraybosna… Ülkede birden fazla resmi dil konuşuluyor; Boşnakça, Hırvatça, Sırpça… Dört mevsimin yaşandığı ülkede her türlü turizm faaliyeti yapılmakta; Adriyatik sahili ülkeyi yaz turizmi için cazip hale getirirken, Bjelasnica Dağı ise en önemli kış turizmi merkezlerinden biri yapıyor. Coşkulu akan nehirleri, tarihi dile getiren manastırları, etkileyici mezar taşları ve Adriyatik denizi boyunca yer alan harika plajı, kış mevsiminin bütün güzellikleriyle yaşandığı dağlarıyla tarih kokan kozmopolit bir ülkedir Bosna Hersek. Başkent Saraybosna’nın merkezinde yer alan tarihi pazarı ve Mostar Köprüsü’nü mutlaka görmelisiniz. Vlasic Dağı’nda geleneklerini yaşatmaya çalışan çiftçileri, mimarilerini korumaya çalışan köyleri ve asırlara meydan okuyan manastırları görmeniz de mümkün. I. Dünya Savaşı’nın başladığı bu küçük ülke Osmanlı Devleti’nin izlerini de hala taşımakta.

BREZİLYA: Dünyaya adını Rio Karnavalı ile duyuran ülke, Latin danslarıyla da adından söz ettirmeye devam ediyor. Karnaval tarihi paskalya bayramına göre belirlendiği için sürekli değişiyor. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ülke Güney Amerika’nın en çok tercih edilen ülkesi… Rio Karnavalı’nın başladığı dönem Brezilya’ya gitmek için en uygun zaman… Ülkenin başkenti Rio de Janeiro, resmi dili ise Portekizce. Brezilya’nın kendine has mutfağı da farklı lezzetleri sevenler için bulunmaz bir fırsat. Hindistan cevizi yağı veya Dende palmiyesinden elde edilen yağın eklenmesi ile hazırlanan yemeklerden mutlaka denenmelisiniz. Brezilya mutfağında yaygın bir diğer ürün ise manyok unu. Sığır, tavuk eti, sucuk ve salamın yanında deniz mahsulleri, bu lezzetli mutfağın olmazsa olmazları arasında. Ayrıca ülkenin geleneksel içkisi olan Cachaça tadına da bakmalısınız. Bu yerel içki, ülkenin tropikal meyvelerinin aromaları ile harmanlanıp çeşitli halde sunulabiliyor. Brezilya’ya gidip de samba yapmadan, altın rengi plajında bronzlaşmadan ve Corcovado Dağı’nın zirvesindeki ünlü Hz. İsa heykelini görmeden dönmeyin…

EKVADOR: Adını dünyayı ikiye böldüğü varsayılan Ekvator’dan alan ülkenin başkenti Qutio, resmi dili İspanyolca para birimi ise ABD doları… Büyük Okyanus’ta bulunan Galapagos Adaları da ülkenin sınırları içinde… Denize yakın yerlerinde deniz mahsulleri, dağlık yerlerinde ise et ağırlıklı yemekler ülkenin mutfağını oluşturuyor. Sokaklarda kolaylıkla bulabileceğiniz kavrulmuş domuz eti ve patates ülkede çok tüketilen bir yemek isterseniz deneyebilirsiniz… Ülkede yer alan And Dağları’na teleferikle çıkabilir eşsiz manzarayı fotoğraf makinenizle ölümsüzleştirebilirsiniz. Eski Evler, Santo Domingo Kilisesi, La Grand Plaza(Büyük Meydan), San Francisco Manastırı, Plaza De San Francisco, San Cristobal Adası, Volkanik Kaya ve Dünyanın Ortası Anıtı da gezilmesi gereken yerler listenizde mutlaka yer almalı…

EL SALVADOR: Orta Amerika’da yer alan ülkenin başkenti San Salvador… Ülkede Nahua ve İspanyolca konuşuluyor, para birimi ise ABD doları. El Salvador denilince akla gelen savaş ve gasp artık ülkede yok, ülke adını güzellikleriyle duyurmaya ve turist çekmeye çalışıyor. Üniversiteler, müzeler ve galerileriyle modern bir kimliğe bürünen ülke tropikal bir iklime sahip. Ama diğer tropikal bölgelere göre daha yüksekte olduğu için kavurucu bir sıcaklığı yok… El-Salvador kahvesi ise kokusu ve hafifliği ile keyfine düşkünlerin vazgeçilmezi… Başkent San Salvador ve La Libertad şehirlerini mutlaka görmelisiniz. Yerel tat pupusa, peynir ve domuz etiyle hazırlanıyor yaygın olarak da tüketilen bir yemek. Ülkede baş döndürücü şık resturantlar ünlü aşçılarıyla size oldukça leziz yemekler sunacak… Türkiye’de de sevilen Pina Colada’yı El Salvador yani vatanında içmek ayrı bir keyif doğrusu. Başkent San Salvador gece hayatıyla da iddialı, gece kulüpleri, discoları, barları ve restaurantları ile size birden fazla seçenek sunuyor… Heyecan ve adrenali sevenler ise su sporlarıyla eğlenebilirler. Başkent San Salvador yakınlarındaki La Libertad son yıllarda dünyanın en iyi sörf mekânlarından biri olarak ünlenmeye başladı. Kasım sonu ve Mayıs başına kadar ülke tatil için ideal bir yer. Ayrıca ülke Joya de Ceren ile UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdırdı…

FAS: Sahra çölünün güzelliğiyle sizlere Bin bir Gece Masalları tadında unutulmaz bir tatil sunan otantik bir ülke. Ülkede Casablanca gibi modern şehirlerin yanı sıra tarihi şehir olan Marakeş’i bir arada. Ülkenin başkenti Rabat, resmi dili ise Arapça ve Fransızca… Fas dirhemi de para birimi olarak kullanılıyor. Sırt çantanızı yanınıza alıp ince giysilerinizle Sahra Çölü’nde harika zaman geçirebilirsiniz, çölün eşsiz güzelliği sizi etkileyecektir, yanınıza su almayı unutmayın. Fas’ta görmeniz gereken bir diğer yer ise Marakeş’in kalbi sayılan Djemaa el Fnaa Meydanı. Kültürüne sahip çıkan meydan ziyaretçilerine bunu layıkıyla yaşatmakta… Geleneksel çarşılar gözünüze çarpacak; bunlardan biri de The Souk Çarşısı düzensizlik içinde bir düzene sahip olan çarşı hediyelik eşya için bulunmaz bir nimet… Sadece çarşısıyla değil birbirinden farklı baharatlarla tatlandırılmış daha önce hiç yemediğiniz yemeklerin yer aldığı mutfağıyla da oldukça gizemli bir ülke Fas. Balık ve deniz ürünleri de çok değişik şekillerde hazırlanarak tüketilir. Tavada, ızgarada, fırında ve tencerede değişik tekniklerle pişirilen balık ve deniz ürünleri daha önce yemediğiniz birçok farklı tadı sunacak size… Fas Mutfağı’nın en ünlü yemeklerinden biri “Pastilla”dır. Bu baklava hamuru ile yapılan bir nevi tatlı ve tuzlu börektir. Bizim Laz böreğini anımsatmakta… Faslıların en önem verdikleri öğün öğle yemeğidir. Başlangıç olarak çorba salata ve mezeleri tercih eden Fas halkı ana yemek olarak beyaz et veya kırmızı et yanında da sebze yemeği tüketir. Fas’ın önemli yemeklerinden biri de kuskustur. Ama bizim bildiğimiz gibi yuvarlak makarnalardan yapılmaz, ana maddesi irmiktir. Kara erikli tavuk veya kuru üzümlü kuskus Faslıların en lezzetli yemeklerinden Fas’ta en az 6-7 değişik şekilde kuskus yemeğinin tadına bakabilirsiniz. Kuzu etli, tavuk etli, sebzeli ve tabii kuru üzüm ve tarçınla yapılan tatlı kuskus bunlardan sadece bir kaçı…

FİJİ: Bağımsız Fiji Cumhuriyeti’nin romantik bir tatil adresi olduğunu söylesek? Ay ışığı altında kumlarda yürümek, gündüzleri güneşin tadına doymak, mavinin tonlarının içinde barındıran, tertemiz mercan kayalıklı denizde serinlemek tarifsiz bir duygu. Toplam 300 adadan oluşan bu ülke balayı için mükemmel bir adres. Adalara deniz uçağıyla ulaşmak mümkün. Viti Leru, ülkedeki en çok ziyaret edilen ada. Adada gezilecek birçok yer var. Orkide bahçelerinin bulunduğu Raymond Burr da mutlaka görülmesi gereken bir yer. 19. yüzyıla kadar yamyamların diyarı olan Fiji’deki Tavuni Hill Fort’ta, turistik amaçla korunmuş insan pişirme çukurları var. Pacific Harbour Kültür Merkezi ve Sigatoka Pazarı ise birbirinden farklı hediyelik eşya seçenekleriyle sizi kararsız bırakabilir. Adada su sporları yapabilir, etraftaki şelalelerin etrafında piknik yapabilirsiniz. Adada Tropikal deniz iklimi hüküm sürmekte, resmi dili İngilizce ama Fijice ve Hintçe de konuşulmakta. Adanın başkenti ise Suva… Ülkenin yerli kava içkisi, Kava ağacının köklerinden elde ediliyor. Eskiden ruhani ayinlerde kullanılan içecek şimdilerde vazgeçilmez bir içki durumunda. Her yerde dans ve eğlencenin olduğu başkent Suva ise eğlencenin merkezi, Fiji haklının cana yakın olması ve eğlenceyi sevmesi turistlerin tekrar gelmesi için bir sebep. Adalar arsında kano ile seyahat edebilir, eğlence, kum, deniz, güneş ve otantik bir yaşamı bir arada bulabilirsiniz.

FİLİPİNLER: Güneydoğu Asya’da bulunan bir diğer tatil adası ise Filipinler… Ekim ve Şubat aylarında tercih edebileceğiniz keyifli bir ada… Filipince ve İnglizce konuşulur para birimi ise peso… Başkent Manila ise büyük bir liman kentidir. Başkent Manila’nın yanında Angeles ve Bacolod şehirleri de görülmeye değerdir. Filipinlerin özel yemekleri Balut’u yiyebilirsiniz. Ayrıca geleneksel içkileri olan, olgunlaşmamış hindistan cevizi suyundan hazırlanan ‘buko’ suyu, vücudun nem dengesini düzenleyen tatlı bir içecek denmenizi öneriyoruz. Metro Manila’da bulunan Filipin Kültür Merkezi ve eski Filipin Başkanı Marcos’un isteğiyle, özgürlük ve kaybedilen hayatlar anısına dikilen anıtı ziyaret etmelisiniz. Güneşin batarken sizi hayran bırakacağı eşsiz atmosferi izlemeyi de ihmal etmeyin. Ve Osmanlı Devleti’nin yaptırdığı Osmanlı Camii’ni görünce şaşırmayın…

GUATEMALA: Orta Amerika’da yer alan bu ülke Maya kültürünün en önemli tarihi özelliklerini taşıyor. Ülke Maya kültürünün tarihi özelliklerini taşıdığı için tatil ve tarihi bir arada sunuyor. Başkenti Guatemala City olan ülkede resmi dil İspanyolca… Sınırları içinde başta Tajumulco Volkan Dağı’nın yer aldığı 4 tanesi aktif tam 32 tane volkanik dağ barındırıyor. UNESCO’nun Dünya Kültürü Mirası olarak korumaya aldığı Tikal ve Quirigua da bu ülkede yer almakta… Maya Medeniyetleri topraklarının güney merkezini oluşturan Copan, 1980’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu bölge sanatsal heykelleriyle ünlüdür ayrıca büyük Hiyeroglif Merdiven Yolu 755’te yapılmış olup yine bu bölgededir. Bu merdivenler klasik dönemde hükümdarların isimlerinin ve hüküm sürdükleri tarihlerin yazılı olduğu 1250 adet glif taştan oluşmakta. Copan Maya Heykel müzesinde yer alan 571 yılında tamamlanmış Rosalila Tapınağı’nın tam ölçekli renklendirilmiş kopyası bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir diğer bölge Jungle içerisinde, çok sayıda maymun ve tropikal kuşların yer aldığı, Tikal şehridir. Maya pazarında alışveriş yapabilirsiniz ülkede para pirimi Quetzal… Hem tarihe tanık olmak hem de farklı bir tatil yaşayıp dinlenmek istiyorsanız doğru bir seçim olabilir.

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ: Daha çok safari ülkesi olarak bilinen Güney Afrika’da farklı, heyecan dolu adrenalini yüksek bir tatil yaşayabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Ülke’nin en büyük milli parkı olan Pilanesberg’de safari yapabilir fil, buffalo, aslan, gergedan ve leopar görme şansı yakalayabilirsiniz. Ayrıca botanik bahçesiyle insana kendini cennette olduğunu hissettiren Sun City de görülmesi gerekenler arasında. Botanik bahçede Fil veya ATV ile safari turu yapabilir, timsahları yakından görmek için timsah çiftliğine uğrayabilirsiniz. Kabile halkıyla tanışıp, danslarına eşlik edebilirsiniz. Muhteşem gece manzarası olan Johannesburg’daki Nelson Mandela’nın Evi’ni ve Houghton şehir merkezini ziyaret edebilirsiniz. Sandton City Nelson Mandela Meydanı’nı da gezebilirsiniz. Cape Town şehrini Masa Dağı Teleferiği ile yukarıdan seyretmek, Bo-Kaap ve İyi Dilekler Şatosu’nu ziyaret etmek, Cape Town’un uç noktasında bulunan Ümit Burnu’na gitmek ve geleneksel yiyecek olan ve Bureves adı verilen sosisin tadına bakmak, yapılması gerekenler listenizde mutlaka yer almalı. Ülkede daha önce yemediğiniz timsah ve deve kuşu etiyle hazırlanan yemekler ise ilginizi çekebilir.

GÜRCİSTAN: Komşumuz olan Gürcistan’ın başkenti Tiflis, para birimi lari, resmi dili ise Gürcüce… Kafkaslar’daki önemli bir tatil bölgesidir. Ülke dağlık olması sebebiyle kış turizmini sevenlerin uğrak yeridir. Başkent Tiflis tarihiyle ön plana çıkar, eski kent bölümünde yer alan Ortaçağ’dan kalma Kutaisi’yi görebilir ve Batum sahilinde güneşlenip Karadeniz’in tadını çıkarabiliriz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bagrati Katedrali, Gelati Manastırı, Mozemata Manastırı, Tarih ve Etnografya Müzesi, kentin mutlaka görmeniz gereken yerlerinden. Ülkenin batısında Rioni Nehri üzerinde yer alan Kutaisi, Dünya Mirası olarak kabul edilen yerleriyle ünlü. Svaneti şehrinin bitki örtüsü en az şehirdeki mimari kadar beğeniliyor.
HAİTİ: Bir ada ülkesi olan Haiti, Karayipler Denizi’nde yer alıyor. Ülkenin başkenti Port- Au-Prince, para birimi ise gourde… Adada Haiti Kreyolu ve Fransızca konuşuluyor.

HIRVATİSTAN: Adriyatik denize kıyısı olan ülkede yaz kış deniz keyfi yapılabiliyor. Akdeniz iklimini yaşayan Hırvatistan’ın başkenti Zagrep, resmi dil Hırvatça, para birimi ise kuna… Ülke mutfağında; deniz ürünleri geniş bir yer alıyor, ahtapot çeşitleri ve istiridyeleri meşhur. Gemist adını verdikleri içkileri ise beyaz şarap ve soda karışımı bir içki, ayrıca kırmızı şarabı suyla karıştırıp içen Hırvatlar buna da Beranda diyorlar. Ülkede Osmanlı ve Boşnak mutfağı hakim… Ülke mavi yolculuğu sevenler için bir nimet adeta, 66 tane adası olan ülkenin en beğenilen adaları Hvar ve Korcula. Kuzeyde Alp dağlarına yakın olan ülke kışın kayak severleri ağırlıyor, müzeler, kiliseler ve katedraller ise en uğrak yerler arasında diyebiliriz.

HONDURAS: Amerika kıtasında yer alan ülke için cennetten bir köşe diyebiliriz. Başkenti Tegucigalpa, resmi dili İspanyolca olan ülkenin para birimi ise lempira… Ülkede çokça bulunan milli parklar eğlence parkları görülmeye değer. Concordia Parkı’nda, ülkenin simgesi haline gelmiş eski Maya şehri Copan’ın minyatürü yer alıyor. Kenti tepeden seyretmek istiyorsanız La Paz parkına gitmeniz yeterli. Ülkede bulunan Yojoa Gölü’nün alabalıklarını afiyetle yerken gölün kıyısında 300 binden fazla yaşayan kuşların cıvıltısını dinleyebilirsiniz. Ülkede yaşayan Garifunalar, dansları ve müziklerindeki kıvrak Afrika ritimleriyle kendilerine özgü bir yaşam tarzını sürdürüyorlar. Mavi sularda uygun fiyata dalış dersi almak isteyenlerin yeri ise ülkeye bağlı olan Utila Adası…

HONG KONG: Güney Asya’nın en küçük ve en zengin bölgesi olan Hong-Kong’ta tropikal muson iklimi hakimdir. Nisan ve ekim ayları tatil için ideal zamanlardır. Bu küçük ama kalabalık şehirde umduğunuzdan çok daha güzel zaman geçirmeniz mümkün, Budizmle ilgileniyorsanız görmeniz gereken birçok tapınak var. Lant Adasında yer alan en büyük Buda heykeli ise görülmeye değer. Ülkenin resmi dili İngilizce ve Çince…

İRAN: Doğuda komşumuz olan İran, yazın çok sıcak kışın ise soğuk bir iklime sahip… Ülkede birçok Türk yaşamakta, bazı şehirlerinde rahat bir şekilde Türkçe konuşabilirsiniz. En gelişmiş şehri başkenti Tahran… Para birimi riyal… Katı kurallara sahip ülkede rahat fotoğraf çekmek de zorlanabilirsiniz… Eski İpek Yolu’nda tarihe kısa bir yolculuk yapmak keyifli olabilir. Görülmesi gereken birçok camisi var mimaride Osmanlı Devleti’nin etkisine rastlamak mümkün. Mutfağında ise baharat olmazsa olmaz. Pilav en çok tüketilen yemek, birçok çeşidi de tadılmak üzere sizleri bekliyor.

JAMAİKA: Başkenti Kingston, resmi dili İngilizce, para birimi ise Jamaika doları olan ülkede tropikal iklim yaşanıyor. Ülke plajlarıyla adından söz ettiriyor, güneş ve denizi sevenler için bulunmaz bir yer diyebiliriz. Ocho Rios’ta bulunan Turtle Plajı, Mallard Plajı ve James Bond Plajı en çok tercih edilenler arasında… Gün batımını seyretmek, su sporlarıyla uğraşmak ülkede yapılacak en güzel aktiviteler. Ünlü efsanevi şarkıcı Bob Marley de Jamaikalı. Sanatçının evini ve mezarını ziyaret listenize ekleyebilirsiniz. Jamaika mutfağında tadınıza bakmanız gereken Patty adını verdikleri yemek. Böreğe benzeyen yemek; et, tavuk ve sebzenin püre haline getirilmesiyle yapılıyor. Bir diğer çok tüketilen yemek ise Coconut Shrimps (hindistan cevizine batırılıp yağda kızartılmış karides) acı İskoç biberi, yenibahar, sarımsak, karanfil, tarçın ve Hindistan cevizinden yapılan bir yemek… Kahve içip yorgunluğunu atmak istiyorsanız Blue Mountains’e uğrayın.

JAPONYA: Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya’nın başkenti Tokyo, resmi dili Japonca, para birimi ise yen. Japonya oldukça gelişmiş bir ülke. Başkent Tokyo gökdelenleri, teknolojisi, yöresel yiyecekleri ve giysiler ile sizi kendisine hayran bırakacak. Yokohama ile Tokyo’yu birbirine bağlayan köprüyü özellikle gece görmelisiniz. Ülkede gelişmiş teknoloji ile yıllara meydan okuyan tarihi tapınaklar bir arada yaşıyor. Özellikle metro ulaşımıyla adından söz ettiren Osaka sizi hayrete düşürecek. Her metro istasyonu aynı zamanda bir alışveriş merkezi gibi. Birçok turistin alışveriş için Osaka’yı seçme sebeplerinden biri de bu alışveriş merkezleri… Japon mutfağının en önemli yemeği sushi. Ama oraya kadar gitmişken Tempura, sukiyaki, udon, okonomiyaki gibi çeşitli yemeklerinden de denemelisiniz. Tabi bu mutfağın olmazsa olmazı hashi. Japonlar yemeklerini hashi denen iki çubuk’la yiyor, gitmeden alıştırma yapsanız fena olmaz.

KARADAĞ: Adriyatik Denizi kıyısında Hırvatistan ile Arnavutluk arasında küçük bir ülke olan Karadağ’ın başkenti Podgorica, para birimi euro, dili ise Karadağca… Birbirinden güzel koyları olan ülke, Kotor bölgesiyle UNESCO Dünya Mirası kapsamında koruma altında. Daracık sokakları, birbirine yaslanmış taş evleriyle görülmesi gereken yakın bir ülke. Venediklilerin bölgedeki ticarete hakim oldukları zamandan kalan villaları gölün kıyısında görebilirsiniz… Kotor’un karşısındaki Perast ise Catherine Zeta Jones ile Michael Douglas’ın burada bir ev almalarıyla ünlenen bir köy. James Bond da ülkeyi keşfedenler arasında yer alıyor… Karadağ, James Bond romanlarının ilki Casino Royale’in filmine kumarhaneleriyle ev sahipliği yaptı…

KATAR: Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan Basra körfezine kadar uzanan bir ülke… Resmi dili Arapça, başkenti Doha, para birimi ise Katar riyali… Güneyi Çöllerle kaplı ülkede safari yapabilir, kiliseleri, camileri, eski çarşıyı gezip sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’yı aratmayan gece hayatıyla eğlencenin tadına varabilirsiniz. Ülkede suç oranı yok denecek kadar az olduğu için güvenli bir şekilde eğlenebilir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

KAZAKİSTAN: Orta Asya’da yer alan ülkenin başkenti Astana, para birimi Tenge… Kazakistan’da ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi ve dini mekan var; Aslan Baba türbesi, Ahmed Yesevi türbesi bunların başında geliyor. Tarihi İpek Yolu da bu ülkeden geçiyor. Ülkede devlet ve yerel organlarda dil olarak Rusça kullanılıyor. Türkçe konuşan çok kişi de mevcut, hemen hemen her sokakta Türk restorantları, kafeleri görmeniz mümkün. Kazakistan’ın zirvesi olan Han Tegri dağcılık sporu ile ilgilenenlerin uğrak yeri.

KIRGIZİSTAN: Bir diğer Orta Asya ülkeside Kırgızistan. Başkenti Bişkek, para birimi Kırgızistan somu, resmi dili ise Kırgızca… Denize kıyısı olmasa da yaz mevsimlerinde göl turizmi yapılmakta, ayrıca ülke dağlarla kaplı olması nedeniyle kış sporlarına bağlı turizm oldukça gelişmiş. KTyan-Şan Dağları ülkenin neredeyse yüzde 65’ini kaplar. Ülke bu sebeple “Orta Asya’nın İsviçre’si” olarak adlandırılıyor. Ayrıca doğa gezileri, termal turizm de yapılmakta. Ülkenin turist çeken başka bir özelliği ise çok sayıda orman ve Issık Gölü’ e sahip olması…

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ: Yavru vatan dediğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa, resmi dili Türkçe, para birimi ise Türk lirası… Adada Akdeniz iklimi hakim… Kıbrıs şans oyunları, casinolarıyla bilinse de kocaman bir tarihe tanık olmuş küçük bir ada… Üniversiteleriyle öğrenci şehri olmuş, Karpaz Körfezi’indeki Altın Plajı’yla tatilcileri misafir etmekte… Kısaca Kıbrıs kelimelerle anlatılmayacak büyük bir tarihe ve bir o kadar da doğal güzelliklere sahip.

KOLOMBİYA: Başkenti Bogota olan ülkenin, resmi dili İspanyolca, para birimi ise Kolombiya pezosu… Sıcak ılıman kuşakta yer alan ülke, Amazon Ormanları’yla tanınmakta. Birçok canlının doğal yaşam alanı olan orman maymun, jaguar, timsah, puma, tapir, papağan ve Amerika’dan göç eden göçmen kuşlara kadar birçok canlının yuvası konumundadır. Yüksek dağlık bölgelerde ise Adn Kondoru denen büyük Akbabalara ev sahipliği yapıyor. Magdalena Irmağı ise timsah yuvası sayılıyor. Kızlarının güzelliği, dillere destan olan ülkenin kahvesi, eroini ve kokaini meşhur. Bu sebepler ülkeyi riskli kılıyor. Kolombiya aynı zamanda, Shakira, Carlos Vives, Diego Torres gibi dünyaca ünlü sanatçıların da memleketi…

KORE (GÜNEY KORE): Başkenti Seul olan ülkenin dili Korece, para birimi ise won… Eğer yolunuz Güney Kore’ye düşerse, Geommu, Buchaechum, Barachum, Hannyangmu, Talchum, Jangguchum gibi geleneksel ve keyifli danslardan birini mutlaka denemelisiniz.  Ilıman bir iklime sahip olan ve Sarı Deniz’e kıyısı bulunan Güney Kore’nin muhteşem plajlarının tadını çıkarabilirsiniz. Güney Kore’nin Jongmyo Tapınağı gibi birçok hisar, tapınak ve sarayı UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne kabul edilmiş durumda… Buraları ziyaret edebilir ayrıca Changdeokgung Sarayı’nı da gezebilirsiniz. Güney Kore mutfağında çok önemli bir yere sahip Kimchi adını verdikleri sebze yemeği mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında… Kimchi’yle birlikte, armut suyu ve şeker sosunda salamura edilmiş dilimlenmiş yumuşak biftekten oluşan Bulgogi’yi de denemelisiniz.

KOSOVA: Kosova’da dil olarak Arnavutça, Sırpça ve bazı yerlerde Türkçe konuşulur, para birimi ise eurodur. Başkent Priştine’de Fatih Sultan Mehmed Han Camii ve Hamamı ile Kosova Meydan Savaşı’nda şehit olan Sultan Murad’ın türbesini ziyaret edebilirsiniz. Kosova’da asıl görmeniz gereken yer büyülü bir Balkan kenti olan Prizren… Öncelikle kente ayrı bir güzellik katan Bistriça Nehri yakınlarındaki Sırp manastırı Sveti Arhangel’i ziyaret edebilirsiniz. Eğlenmek istiyorsanız gündüz makeyot kahvesi içebileceğiniz kafelerin, gece eğlencenin doruğa çıktığı barlara dönüştüğü Prizren’in en hareketli bölgesi Sinan Paşa Camii’nin de bulunduğu Şadırvan Meydanı’nın yolunu tutabilirsiniz… Şehre gitmişken muhteşem Prizren köftesinin tadına bakmayı da ihmal etmeyin. Kosova topraklarının büyük bir kısmı dağlık arazidir ve Makedonya sınırı boyunca Şar Dağları’na kadar uzanır… Yüksek ve dik yamaçlı dağlara sahip olan ülkede kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçer. Tüm bu faktörler ülkeyi kış turizmi için cazip kılar. Kışı, karı ve kayağı seviyorsanız Kosova’nın en önemli kış turizmi merkezlerinden Brezoviça’yı tercih edebilirsiniz. Kosova’nın Türkiye’den vize istemeyen komşuları Makedonya ve Karadağ’a da geçebilir, keyifli bir Balkan tatili yaşayabilirsiniz

KOSTA RİKA: Ülkenin başkenti San Jose, resmi dili İspanyolca para birimi ise colon. Turkuaz denizi, el değmemiş doğası ve yanardağları ile Orta Amerika’nın cenneti olarak adlandırılan Kosta Rika tropikal bir iklime sahip… Yıl boyunca sıcak olan ülkeye gitmek için yağışların azaldığı Aralık’tan Nisan’a kadar olan dönemi seçebilirsiniz. Çünkü Kosta Rika’da yağışlı dönemlerde yolculuk yapmak oldukça zor. Kosta Rika’nın tropikal yağmur ormanları ve ulusal parkları 850’den fazla kuş türü, maymun, jaguar ve renkli kelebeklere ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem hayvanları doğal ortamlarında gözlemlemek mükemmel bir deneyim… Vahşi doğaya dalıp büyülü plajların tadını çıkarmayı da ihmal etmeyin…

LİBYA: Büyük bir bölümü çöllerle kaplı ülkenin başkenti Trablusgarp, resmi dili Arapça, para birimi ise Libya dinarı… Düz bir şehir olan Trablusgarp’ın sur içindeki bölümü tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Tüm sahil şeridini görebileceğiniz panoramik bir manzara için Şaap Camii civarına ya da Türkiye Büyükelçiliği ile Mehmet Paşa Camii’nin bulunduğu semte gidebilirsiniz. Devlet binası olarak kullanılan Osmanlı Kışlası’nın taş kapıları oldukça büyüleyici. Üzerindeki Osmanlı kabartmaları özenle korunmuş. Şehrin ortasındaki Turgut Reis Külliyesi, Osmanlı mimarisi ile yapılmış. İçerisindeki cami ve hamam aktif durumda isterseniz kullanabilirsiniz, Turgut Reis’in türbesi ve mezarlık bölümlerini ziyaret edebilirsiniz. Trablusgarp genel anlamda ucuz bir şehir.

LÜBNAN: Başkenti Beyrut olan Lübnan’ın resmi dili Arapça para birimi ise Lübnan poundu… Tarihi bir şehir olan Palmyra’da Sütunlu Cadde’yi, Roma Antik Tiyatrosu, Antik Kule Mezarlar, kale, Bel Mabedi ve Başkent Beyrut’un tamamını ve Akdeniz’i tepeden seyretmek isterseniz teleferikle El-Harisa (Hz.Meryem Ana) Dağına çıkabilirsiniz… Daha sonra Güvercinlik Kayalıkları adı verilen meşhur kayalıkları görmek için şehre inebilirsiniz. Güvercin Kayalıkları gezisinden sonra dünyanın 3. büyük doğal mağarası dünya harikaları arasında sayılabilecek Jeitta Mağarası’nı görebilirsiniz. Palmyra Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

MAKAU ÖZEL İDARE BÖLGESİ: Çin’in güney kıyısında bulunan Makau Özel İdare Bölgesi Hong Kong’un da batısında yer alıyor. Çince ve Portekizce dillerinin egemen olduğu ülkenin başkenti Macao City para birimi ise pataca…

MAKEDONYA: Başkenti Üsküp olan ülkede Makedonca, Arnavutça, Sırpça ve Türkçe konuşulur, para birimi ise denar… Yeşil vadileri turkuaz gölleri ile muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan ülke Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait birçok mimari ve sanat eserine de ev sahipliği yapar. Makedonya’nın Ortaçağ manastırları, asma bahçeleri ve Türk pazarları da görülmeye değer. Ayrıca başkent Üsküp’teki Taşköprü, Osmanlı Hamamı ve Ohrid Gölü’nü de görmeden dönmeyin… Et yemeklerinin ağırlıklı olduğu Makedonya’da Ohri Gölü’nde tutulan ülkeye özgü alabalıklar da oldukça lezzetlidir. Ayrıca Makedonların kaymakçina adını verdikleri tatlıyı da denemelisiniz. Kemiksiz kuzu etinden yapılan Makedon yahnisi de ülkede meşhur bir yemek…

MALDİVLER: Başkenti Male olan adalar topluluğunda, Dhivehi dili kullanılıyor, para birimi ise rufiyaa… Maldivler, masmavi Hint Okyanusu’nda özenle serpilmiş gibi görünen birçoğunun üzerinde tatil köyü bulunan ada topluluğundan oluşuyor… Adalar ve adaları çevreleyen mercan kayalarının arasında kalan beyaz kum rengi okyanusun derin mavisiyle muhteşem uyum içinde… Dalgıçlık ve sualtı fotoğrafçılığıyla uğraşıyorsanız tam size göre; 1981 yılında batan “Victory” adlı batık gemi, dalgıçlar için bulunmaz malzeme. Gri köpekbalıkları, barracudalar, yarasa balıkları, deniz kaplumbağaları ve akrep balıklarını da görebilirsiniz.

MALEZYA: Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur para birimi ise ringgit, ülkede Malayca konuşuluyor… Malezya’da görebileceğiniz yerlerden biri Petronas İkiz Kuleleri ama sabah erkenden gidip sınırlı sayıdaki biletlerden almalısınız yoksa kulelere çıkamazsınız… Ayrıca Taman Burung Kuala Lumpur Kuş Parkı’nda birçoğu Malezya’nın yerel türlerinden oluşturulan kuş türlerini görebilirsiniz. Malezya’da dikkat etmeniz gereken en önemli unsur Muson yağmurları… Bir anda çok şiddetli yağmurlara maruz kalabilirsiniz… Ülkenin lüks restoranlarında, kafelerinde ya da sokak satıcılarında kurbağa bacağından tropikal meyvelere, hindistan cevizi sütünde pişirilmiş pirinçten jumbo karidese ülkeye özgü lezzetlerden yiyebilirsiniz bu oldukça ilginç bir deneyim…

MAURİTİUS: Hint Okyanusu’nda yer alan bir ada ülkesi olan Mauritus’un başkenti Port Louis resmi dili İngilizce olan ülkenin para birimi ise Rupi. Adada yarı tropikal bir iklim hakim… Triolet Kasabası’ndaki Maheswarnath ünlü ve görülmeye değer bir Hindu tapınağı… Başkent Port Louis’e yakın Grand Bay Kasabası’nda villa tipi bir bungalov kiralayarak tatilinizi orada geçirebilirsiniz. Charmarel Şelalesi ve şekerin kamış halinden nasıl şeker olduğunu anlatan Şeker Müzesi’ni de görmelisiniz…

NİKARAGUA: Resmi dili İspanyolca olan Nikaragua’nın başkenti Managua… Birçok volkana ev sahipliği yapan Nikaragua’da krater göllerinin sayısı da oldukça fazla… Ülke ile aynı adı taşıyan Nikaragua Gölü ve Managu Gölü, Zapatera Ulusal Parkı, Kuzey Dağları ve San Juan Nehri görebileceğiniz doğal güzellikler arasında. Karayip Denizi’ne kıyısı olan Nikaragua’nın plajları da muhteşem… Ayrıca Plaza de Republica denilen meydanda Palacio Nacional (Ulusal Saray), Antiqua Catedral (Tarihi Katedral) ve Teatro Nacional’ı (Ruben Dario Ulusal Tiyatrosu) görebilirsiniz… Nikarargua’nın komşuları Honduras, Kosta Rika ve El Salvador da Türkiye’ye vize uygulamıyor, Nikaragua’ya gitmişken bu ülkeleri de görebilirsiniz.

PALAU CUMHURİYETİ: Başkenti Koror olan ve güneybatıda küçük mercan adaları ile Helen Resifini kapsayan ülkede İngilizce, Palauca, Tobi, ve Angaur dilleri kullanılıyor, para birimi ise dolar… Tropikal bir iklime sahip Palau adalar grubunun iç kesimlerindeki hindistancevizi ağaçları ve yağmur ormanları ilginizi çekebilir. Palau’nın kıyı kesimlerinde ise Mangrov bataklıkları var…

PARAGUAY: Başkenti Asuncion olan Paraguay’da İspanyolca konuşuluyor para birimi ise Guarani… Yağışlı sup tropikal iklimin görüldüğü ülke Haziran’dan Ağustos’a kadar soğuk bir iklime sahip olsa da diğer aylarda sıcak ve nemli. Brezilya ve Arjantin’in de sınırındaki Iguazu Nehri’nin muhteşem bir görüntüsü var… Paris’teki Les Invalides anıtını küçük bir benzeri olan ve Paraguay’ın kahramanlarının yattığı Panteon Nacional ve kentteki sömürge mimarisinin örneklerinden biri olan Casa de Independencia da görülmeye değer yerler arasında.

RUSYA: Başkenti Moskova olan ve dünyanın sınırları en geniş ülkesi olarak da bilinen Rusya’da kullanılan dil Rusça, para birimi ise ruble… Haziran ve Temmuz aylarında 20 saat boyunca gündüzü yaşayan Rusya’da uzun günün tadını çıkarabilirsiniz, ülke yılın diğer aylarında ise coğrafi konumu itibariyle hayli sert bir kış yaşamakta. Rusya’da Puşkin Müzesi, Arbad turistik bölgesi, Petersburg şehri ve Ermiter Sarayı Müzesi’ni ayrıca UNESCO’nun Dünya Mirası listesine aldığı Kiji Adası ve ahşaptan yapılan kilisesini ziyaret edebilirsiniz… Pancarla yapılan boş çorbası, poğaça büyüklüğündeki mantısı ile bilinen ülkede en çok tüketilen sıvı ise bira ve votka ayrıca ülkede su yerine soda verildiğini de bilmeniz de yarar var…

SEYŞELLER: Hint Okyanusu’ndaki 115’in üzerinde adadan oluşan ülkenin para birimi Seyşeller rupisi (SCR), kullanılan diller ise Fransızca, İngilizce, Seyşeller Kreyolu. Balayı cennetleri arasında gösterilen Seyşeller’de gündüz deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir akşamlarıysa romantik bir gece geçirebilirsiniz. Dalış yapmayı sevenler için de çok uygun bir tatil yeri olan Seyşeller’de mutlaka görmeniz gereken adaların başında en büyük olan Mahé Adası geliyor. Praslin, La Digue, Silhouette, Destroches ve Aldabra ise diğer dikkat çeken adalar.

SIRBİSTAN: Başkenti Belgrad olan ülkenin resmi dili Sırpça, para birimi Sırbistan Dinarı. Tuna ve Sabi nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan Belgrat, tarihi eserleri ve müzeleriyle turistlerin uğradıkları yerlerin başında. Belgrad Hisarı görülmeden dönülmemesi gereken mekanlar arasında. Şehir renkli gece hayatıyla da tatilcileri büyülüyor. Bir üniversite kasabası olan Novi Sad, Tuna Nehri’nin kıvrımlarının oluşturduğu büyüleyici bir manzaraya sahip. Sırbistan ayrıca kaplıcalarıyla da ünlü bir ülke.

SİNGAPUR: Başkentinin adı da Singapur olan ülkede İgilizce, Çince, Malayca, Tamilce konuşuluyor para birimi ise Singapur doları… Endonezya ve Malezya arasına sıkışmış küçük bir ada devleti olan Singapur’da tropikal iklim hakim. Tarihi eserlerin, dini mekanların, müzelerin, küçük adaların, etnik semtlerin, gökdelenlerin bulunduğu ve ilginç hayvan türlerinin yaşadığı ada aynı zamanda lüks alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Barındırdığı bu özellikler Singapur’u muhteşem bir tatil cenneti yapıyor… Singapur’da orkide bahçelerini gezebilir ya da gece safarisine katılabilirsiniz… Çin, Japon ve Malay mutfakları hakim olan Singapur’da Türk restorantları da bulabilirsiniz… Singapur’a kadar gitmişken Türkiye’den vize istemeyen komşuları Endonezya ve Malezya’ya da geçebilirsiniz.

SOLOMON ADALARI: Başkenti Honiara para birimi ise Solomon Adaları doları olan ülkede Pijin ve İngilizce konuşuluyor… Solomon Adaları’nda unutulmaz tatil geçirmek için yılın ikinci yarısı gitmek daha uygun, bu dönemde hafif esintilerin ve ılık deniz suyunun tadını çıkarabilirsiniz… Haziran’dan Ağustos’a kadar tatil ve festival zamanıdır. Haziran ve Temmuz aylarında Kraliçenin doğum günü ile Bağımsızlık Günü kutlanır. Bu törenlerde geleneksel dansları seyredebilirsiniz… Mercan resifleri ve birçok gemi enkazı scuba dalışı ve snorkelle dalış için Solomon Adaları’nı vazgeçilmez kılıyor… Adada ayrıca kano, dağ ve yanardağ tırmanışı, yüzme, sörf, balıkçılık ve mağaracılık gibi aktiviteler de yapabilirsiniz…

SRİ LANKA: Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın başkenti Colombo, para birimi ise Sri Lanka rupisi, Adada Sinhala, Tamil ve İngilizce konuşuluyor… Ada büyüleyici plajlara, muhteşem akarsu ve şelalelere, binlerce yıllık tapınaklara sahip. Filleri, leoparlarıyla yaban hayatın ve kültürel zenginliklerin iç içe geçtiği tarihi bir ülke Sri Lanka… Tüm bu kültürel ve doğal zenginliklerin yanında adada çeşitli su sporları da yapabilirsiniz…

SURİYE: Ülke şu sıralar iç savaşla mücadele ediyor. Turist geziler bir yana kendi vatandaşları Suriye’yi terk etmekte. Başkenti Şam para birimi Suriye poundu resmi dili ise Arapça olan ülkede Osmanlı izlerini taşıyan Halep görülmesi gereken şehirlerden… Halep’te Mimar Sinan’ın ilk eseri olan Hüsrev Paşa Camii gibi Osmanlı’dan kalan birçok eseri görebilirsiniz… Şehirde ayrıca Halep Kapalı Çarşısı’nı da gezebilirsiniz bu çarşıda gezerken Gaziantep ya da Antakya’dan günü birlik gelmiş Türklerle karşılaşabilirsiniz… Başkent Şam’da Emeviye Camii, Hamidiye Çarşısı, Süleymaniye Külliyesi’ni ziyaret edebilirsiniz…

ST. LUCIA: Doğu Karayip Adaları’ndan biri St. Lucia’nın resmi dili İngilizce, para birimi ise Doğu Karayip doları. Doğu Karayip denizindeki küçük bir ada üzerine kurulmuş olan Saint Lucia, İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı devlet. Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer alan adanın başlıca geçim kaynağı turizm. Reggae müziğinin hâkim olduğu ST Lucia’nın sakinleriyse oldukça sıcakkanlı.

ST. VİNCENT-GRENADİNLER: Başkenti Kingstown olan ülkenin dili İngilizce, para birimi ise Doğu Karayip doları. Doğaseverler için, botanik bahçe turları olan ülkede dalış ve tekne gezileri de yapabileceğiniz aktiviteler arasında. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü ülke volkanik bir yapıya sahip… Her yıl yüzlerce turistin akın ettiği Soufriere Volkanı’nı görebilirsiniz…

SVAZILAND. Svazice ve İngilizce dillerinin hüküm sürdüğü Svaziland’ın para birimi lilangeni. Krallıkla yönetilen ülkenin iki başkenti var biri idari başkenti olan Lobamba diğeri ise ülkenin asıl başkenti Mbabane. Ülkenin en yüksek noktası olan Emlembe Tepesi ilginizi çekebilir…

ŞİLİ: Başkenti Santiago olan ülkenin resmi dili İspanyolca para birimi ise pezo… Cerro San Cristóbal Tepesi’nden şehri kuşbakışı izleyebilir, tepenin zirvesindeki Meryem Ana heykeline ulaşabilirsiniz… Pasifik kıyısındaki en zengin şehir olan Winye Delmar’ı, Şili Patagonyası’nı ve Paskalya Adaları’nı ve Gizemli Okyanus Heykelleri’ni de gezebilirsiniz… Üzüm bağlarını da unutmayın… Şilililerin pisco sour adını verdikleri ilginç içeceği deneyebilirsiniz…

TAYLAND: Başkenti Bankong olan ülkede Tayca konuşuluyor, para birimi ise baht… Ülkeye gitmek için muson yağmurlarının azaldığı Kasım ve Nisan arasını tercih edebilirsiniz. Nisan’da Songkran Festivali de yapılıyor; çiçekli kıyafetler giymiş Tayland halkı ve festival için gelen turistler çiçek ve mumla süslenmiş sepetleri hep birlikte nehre bırakıyor bu büyülü manzarayı seyretmek oldukça zevkli. Bankong Eski Kraliyet Sarayı’ndaki zümrüt buda heykelini ayrıca 500 ton saf altından yapılmış buda heykelini de görmelisiniz. Çapro Nehri’nde Bankong kanallarını tekne ile gezebilirsiniz. Tayland halkının suyun içinde meyve, sebze ve eşya sattığı Su Çarşısı’ndan alışveriş yapmadan dönmeyin. İsterseniz sokaklarda satılan böcekleri yemeyi de deneyebilirsiniz.

TRİNİDAD VE TOBAGO: Başkenti Port of Spain olan Karayipler’deki ülke iki farklı adadan oluşuyor. Para birimi ülke ile aynı adı taşıyan Trinidad ve Tobago doları. Trinidad’da iş merkezleri yoğunken, Tobago’nun geçim kaynağı ise turizm. Memorial Meydanı’ndaki şehir müzesini gezerken hindistan cevizi suyu ve kızarmış köpek balığının da tadına bakabilirsiniz…

TUNUS: Başkenti ülke ile aynı adı taşıyan Tunus olan ülkenin resmi dili Arapça para birimi ise Tunus dinarı… Dünyanın tek sarı mermer koleksiyonuna sahip Chemtou Müzesi ve UNESCO Dünya Mirası Lisesi’ne alınan Katarca Harabeleri ülkenin doğal ve kültürel mirasları. Tunus’un her şehrinin ayrı bir özelliği var; turist akınına uğrayan Mamata şehri Yıldız Savaşları filminin bazı sahnelerinde kullanıldı, Hammamet şehri ise romantik bir yolculuk yapmak için çok uygun, Karyavan şehri de Müslümanlar için büyük önem taşıyor. Mekke ve Medine’ den sonra üçüncü kutsal şehir unvanına sahip. Kültürel miraslarını gezmenin yanında ülkede çeşitli spor faaliyetleri de yapabilirsiniz; golf, sörf, parasiling ve su kayağı bunlardan bazıları. Tabi ki gece eğlencelerini de es geçmek olmaz.

TUVALU: Tuvalu, dokuz adet mercan adasından oluşan şirin bir ada öbeği ülkesi. Başkenti Funafuti olan ülkenin para birimi ise Tuvalu doları… Küresel ısınmanın doğuracağı sonuçlar kapsamında yapılan araştırmalardan biri; okyanus sularının hızla yükselmesi halinde deniz seviyesinden yüksekliği sadece 2 metre olan ülkenin 30 ila 50 yıl içinde yok olacağını gösteriyor.

UKRAYNA: Başkenti Kiev olan ülkenin resmi dili Ukraynaca para birimiyse Grivna. Kültür, sanat ve tarih açıdan zengin olan ülke gece hayatıyla da ünlü. Başkent Başkent Kiev başta olmak üzere Yatla, Odessa ve Kharkiv Ukrayna’nın görülmesi gereken şehirleri arasında. Üzüm bağları ve kumsallarıyla ünlü olan Yatla, Karadeniz kıyısında bir şehir… Kumsallar gündüz olduğu kadar gece de oldukça hareketli. Su sporlarından keyif alıyorsanız Odessa, tam size göre bir şehir. Alışveri çılgınları için ise Kharkiv’i tercih edebilir. Pek çok tarihi kiliseye ev sahipliği yapan “Caves Monastery Complex”i görmeden dönemeyin.

URUGUAY: Başkenti Montevideo resmi dili ise İspanyolca olan ülkenin para birimi Uruguay pesosu. Ilıman bir iklime, turkuaz sulara ve heybetli kayalıklara sahip olan ülke insanı ilk bakışta büyülüyor. Rengarenk evlere ve akasya ormanlarına sahip Cerro Rivero’nın mükemmel manzarasını seyredebilirsiniz.

ÜRDÜN: Kuru çöl ikliminin hakim olduğu ülkenin başkenti Amman, resmi dili Arapça ve para birimi Ürdün dinarı… Gül renkli kayalar, taşa oyulmuş mabetler ülkesi Ürdün’de camiler ve kiliseler iç içe. Hadrian Kapısı, hipodromu, sütunlu yolları, oval meydanı, çeşmeleri, tiyatro ve tapınakları ile Roma mimarisinin tüm özelliklerini sunuyor. Antik kentleri, Kızıl Deniz sahilleri, çölleri ve Lut Gölü görülmeli. Birçok filmde de kullanılan büyülü bir güzelliğe sahip Petra Antik Kenti mutlaka gezilmeli… Kızıl Deniz sahilindeki Akabe bölgesi zengin deniz yaşamı ve yeşil suları ile dalış meraklıları için çok uygun. Rum vadisi çöl üzerinde yükselen kayalıkları, kanyonları ve su çukurları oldukça ünlüdür.

VENEZUELA: Başkenti Caracas olan ülke’nin resmi dili İspanyolca, para birimi ise Bolivar fuerte. Venezuela denince akla ilk gelen Kainat Güzellik Yarışması’nı da birçok kez kazanan güzel kızları. Tropikal iklime sahip ülkenin kuzeybatısında And Dağları ve Maracaibo Ovaları var. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz Canaima Ulusal Parkı’ndaki dünyanın en yüksek şelalesi unvanına sahip Angel Şelalesi’ni görmeden dönmeyin.

 

İşte sınır kapılarında vize alınabilen ülkeler…

DOĞU TİMOR: Doğu Timor sınır kapılarında 30 gün ikamet süreli vize verilmektedir.

ENDONEZYA: 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizeleri sınır kapılarında alabilir.

ERMENİSTAN: Ermenistan’a gitmek isteyen Türk vatandaşlarına sınırda veya uçakla gidilmesi halinde havalimanında vize verilmektedir.

KAMBOÇYA: 30 gün geçerli turistik amaçlı vizeler, Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğun yanı sıra, sınır kapılarında da verilmektedir.

KENYA: Vize, 50 dolar karşılığı Kenya sınır kapılarından alınabilir.

SRI LANKA: 30 güne kadar seyahat vizesi sınır kapılarından alınabilir.

SUDAN: 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesi Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle 105 dolar alınabilir.

UMMAN: Vize sınır kapılarında alabilmektedir.

ZAMBİYA: Turizm veya iş görüşmesi amaçlı seyahatler için 30 güne kadar ikamet süreli tek, çift veya müteaddit girişli vizeler sınır kapılarından alınabilir.

 

Kaynak: Hürriyet/kültür-sanat

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir