USB Diskler Adeta Virüs Saçıyor

Eset firmasının sunmuş olduğu bilgisayarlara yönelik Tehdit Raporu’na göre Ekim ayı içerisinde, USB – Flash Disk gibi taşınabilir veri cihazlarından yayılan virüsler, hem dünya çapında hem de Türkiye’de en çok tespit edilen tehlike oldu. USB disklerin pratik, ufak ve elinizde her yere götürebilmenizden dolayı olayın yayılmasıda bir o kadar kolay oluyor.

Firmanın üst düzey çalışanları, Türkiye’de Kurban Bayramı dolayısıyla seyahatlerin sıklaşmasından dolayı USB disk kullanımına çok önem verilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Çalışanlar, sistem güncelleştirmelerinin otomatik olmasını, “otomatik çalıştır” özelliğinin kapalı olmasını ve de güncel ve güvenebileceğiniz bir antivirüs programı kullanmanız konusunda uyarıyor.

NOD32 yazılımının üreticisi olan ESET firmasının raporuna göre Ekim ayının, dünyada en çok tespit edilen tehlikesi %6 oranı ile “INF/Autorun” sınıfı virüsler oldu. Tüm dünyadaki kullanıcılar gibi Türkiye’dede aynı sorun mevcut. Ülkemizde bu virüslerin yayılma oranıda %5.87 olarak belirlendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir