Windows 8 aygıtları nasıl değiştirecek?

       Dizüstü ve tablet bilgisayarla Windows 8 tarafından gerçekleştirilecek bir devrime hazırlanıyor.

Las Vegas’ta düzenlenen son CES fuarının ardından artık kesin olan bir şey var: Windows 8’in piyasaya çıkmasıyla birlikte taşınabilir bilgisayarlara bakış açımız fazlasıyla değişecek. Intel; Toshiba, Asus ve Lenovo gibi iş ortakları tarafından üretilecek ince hafif Ultrabook dizüstülerinden bahsetmeyi sürdürüyor ve bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek birçok modelin Widows 8 ile uyumlu dokunmatik ekranlara sahip olmakla
 kalmayacağını, telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda görmeye alıştığımız GPS ve ivmeölçer (cihazın hangi tarafının yukarı baktını belirleryen sistem) gibi
donanımlara da sahip olacağını belirtiyor. Ultrabook kelimesi her şeyden çok bir pazarlama terimine benziyor olsa da, Intel’in yeni nesil teknoloji alanında liderlik koltuğuna oturmaya hazırlandığı aşikâr.
Göreceğimiz diğer şeylerden biride Windows 8’li tablete dönüşebilen yeni nesil ultra taşınabilir dizüstü bilgisayarlar olacak. Lenovo’nun 360 derecede döndürülebilir ve katlanabilir tasarıma sahip IdeaPad Yoga cihazını istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz.
Ancak, Ultrabook tasarımları hâlâ ıntel’in Core serisini temel alarak tasarlanıyor. Bu nedenle, güçlü bir performansla bütün gün rahatlıkla bilgisayar kullanabileceksiniz ama bir tabletin sahip olduğu 10 ila 20 saatlik pil ömrüne sahip olamayacaksınız. Düşük güç tüketimli işlemciler gelneksel olarak ARM’in çatısı altında. Cambridge merkezli bu yonga tasarım şirketinin ürünleri, Apple’ın iPhone ve iPad’i, Asus’un belkide bugüne kadar çıkmış olan Android tabanlı en iyi tablet olan Transformer Prime’ı dâhil bugüne kadar piyasaya sürülmüş olan neredeyse bütün telefon ve tabletlerde bulunuyor.
iş ortakları ARM tasarımlarının üzerinde yeniden çalışıyor. Yani Apple kendi iPhone ve iPad’i için kendi işlemcilerini üretirken, Transformer Prime ise NVIDIA’nın  geliştirdiği dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini kullanıyor. ARM tabanlı işlemciler aşırı derecede bir güç verimliliğine sahip ve grafiksel olarak da becerikliler.

Windows 8 ise ARM tabanlı donanımlarda da kullanılabilecek, bu yüzden 2012 yılında ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar veya Notebooklar’la karşılaşmamız mümkün. Bunun Microsoft için büyük bir adım olduğunu söyleyebiliriz. İşletim sistemininin dokunmaya dayalı kullanıcı arayüzü olan Metro’nun avantajlarından yararlanan birçok Windows 8 yüklü tablet göreceğimizden şüphe yok.
Intel ise şu sıralar ARM’ın geleneksel olarak elinde bulundurduğu akıllı telefon ligine el atmaya çalışıyor. Bizim bundan anladığımız şeyse herkesin her şeyi yapmak istiyor olması. Intel, kısa bir süre önce, akıllı telefonlar ve tabletler için tasarlanmış olan yeni düşük güç tüketimli platformu AtomZ2460’ı duyurdu. Bu sırada biz de Intel’in telefon ve tablet yapmak adına iş ortaklıkları kurup kuramıyacağı konusuna şüpheci bir tutumla yakaşırken, Lenovo ile Motorola kendini gösterdi. Dolayısıyla 2012 yılının geri kalanında ıntel’den güç alan telefon ve tabletlerin piyasaya sürüldüğünü duyacağımızdan şüphe yok.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir