Yangın Kapısı

yangincikisYangın kapısı adından da anlaşılacağı gibi çıkması olası yangınlar için binalarda yangın merdivenlerine konutlardan çıkışı ya da konut içerisinde yangın holünü oluşturan kapıların genel adıdır. Yine binalarda bulunan sığınaklar yangın kapıları ile daha güvenli bir şekilde sığınakların görevlerini yapması sağlanmaktadır.

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelikde “Yangın kapısı: Bir yapıda kullanıcılar, hava veya nesneler için dolaşım imkânı sağlayan, kapalı tutulduğunda duman, ısı ve alev geçişine belirli bir süre direnecek nitelikteki kapı, kapak veya kepengin adıdır” diye geçen Yangın kapıları gereksiz gibi görünse de hayati önem taşımaktadır.

Bununla birlikte yangın kapılarını seçerken müteahhitler, mimarlar ve inşaatların satın almacılarına çok iş düşmektedir. Öncelikle yangın kapıları minimum 60 derece yangına dayanıklı olması gerekmektedir, bunun yanında tabii ki 90 ve 120 derece yangına dayanıklı kapılar bulunmaktadır.

Yangın kapıları standart olarak panik bar ve arkadan kilitli olmayan kol ile gelmektedir fakat isteğe göre kilitli arkadan kolda takılabilir. Yangın kapıları isteğe göre değişik renklerde olabilmektedir.

Yangın kapı ölçüleri yönetmelikte de belirtildiği üzere yüksekliği 210 ‘dan az olamaz, genişlik ise 80 cm’den az olamaz. Yaygın olarak Türkiye’de inşaat firmaları 210 X 90 cm ebatlarında yangın kapısı boşluğu bırakmaktadır.

Yangın kapıları çoğunlukla kanat 1 mm sacdan yapılmakla beraber 1,5 mm ya da 2 mm sacdan da yapıldığı oluyor. Fakat bu mili metrelerin hepsi yönetmeliğe göre kabul görmektedir.

Peki bu yazıyı yazma sebebim nedir?

Gördüğüm kadarı ile yangın kapısı denilip geçiliyor bu konuda insanlarımız yangın kapısının ne işe yaradığını ne özelliklere sahip olduğunu ve almak istese nereden alacağını bilsin istedik.

Evet bizde bu konuda geniş bir araştırma yapıp insanlara yardımcı olmak istedik araştırmalarımız sonucunda yönetmeliğe uygun ve orta derece fiyata sahip gerçekten kaliteli bir görünümü olan Aydın Yangın kapılarının kapılarını güvenle alıp kullanılabileceğini siz sevgili okuyucularımıza duyurmak ya da tanıtmak istedik. Aydın Yangın Güvenlik Sistemleri  Kadıköy/Kozyatağı’nda hizmet vermekle beraber Türkiye’nin her yerine kapı göndermektedir. İlgilenenler için internet sayfası ise www.aydinyangin.com dur. Sitenin sloganı ise “Dürüstlük, Güven, Emniyet”

Umarız ilginizi çeken sizlere yararlı olan bir konuda yardımcı olmuşuzdur.

 

Yangın Kapıları Hakkında Resmi Yönetmelik

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir