Yemekte Püf Noktaları

Nar
Nar

Nar

Nar tanelerini ayırmak için kolay bir formül var mı?

Narı enlemesine ortadan kesin ve taneli tarafı avucunuzun iç tarafına gelecek şekilde tutun. Elinizin altına geniş bir kase yerleştirip tahta kaşıkla narın kabuğuna hafifçe vurun. Tanelerin kolayca döküldüğünü göreceksiniz.

 

 

Mantar
Mantar

 

Mantar
Hemen pişirmek istemediğim mantarları saklamak için ne yapmam gerekir?
Satın aldığınız kültür mantarlarını naylon poşette saklamayın. Kese kağıdının içerisine yerleştirin ve ağzını sıkıca kapatın. Böylelikle mantarlarınız 3 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır.
Sarımsak
Sarımsak

 

Sarımsak
Her zaman sarımsak soymak istemiyorum. Soyulmuş sarımsakları nasıl muhafaza edebilirim?
Sarımsakların kabuklarını soyup bir kavanoza doldurun. Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ilave edin ve serin bir yerde bekletin. Yemeklerinizi yaparken hazır sarımsakları kullanabileceğiniz gibi aromalı zeytinyağı ile yemeklerinize ve salatalarınıza ayrı bir lezzet de katabilirsiniz.
Yumurta
Yumurta

 

Yumurta

Yumurta pişirirken çatlamasını nasıl önleyebilirim?
Yumurta pişirirken çatlamasını önlemek için, buzdolabından çıkardığınız yumurtanın bir süre oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Rafadan kıvamda olması için yumurtaları kaynayan suya atıp 3 dakika, kayısı kıvamında olması için 6 dakika bekleyin. Katı kıvamda olması için ise 10-12 dakika pişirin. Katı yumurtayı parçalamadan kesmek için bıçağı sıcak suyun içine batırıp çıkardıktan sonra kesin.

 

Tencere Tava
Tencere Tava

Hangi tencere nerede kullanılır ve bakımları nasıl yapılır?

Çelik tencereler

Bu tencerelerin en önemli özelliği paslanmaz çelikten üretilmiş olmaları. Fakat çelik tencereler de zamanla kararabiliyor. Eğer çelik tencereniz matlaşırsa, yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak tencereyi iyice ovun. Bol suyla durulayın ve leke bırakmayan bir bezle parlatı n. Parlatma işlemi için sirke yerine suyunu sıktığınız limonun kabuklarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca oluşan lekeleri az miktarda amonyak eklediğ iniz suyla da ovabilirsiniz. Bir başka yöntem de tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatmaktır. Böylece hem tenceredeki lekeler çıkar hem de matlık ortadan kalkar. Çelik tencerelerinizin parlaklı ğını korumak için nemli olmayan bir yerde saklayın. Eğer dibi tutarsa, bir gece tuzlu suda bekletip ertesi gün yıkayın.

Bakır tencereler
Eskiden beri yemekleri lezzetli pişirdiğ i için en çok kullanılan tencereler bakırdır. Lezzetli pişirdiği doğ rudur, çünkü ocağın hararetini da ğıtır. Özellikle tane tane dökülen bir pilav pişirmek için bakır tencerenin üstüne yoktur. Fakat kullanımı zordur. Çünkü bakı rı kaplayan kalayın zedelenmemiş olması gerekir. Bu bakımdan yemek tencerede pişer pişmez başka bir bakır olmayan başka bir tencereye alınması ve yemeğin bakır tencerenin içinde muhafaza edilmemesi gerekir. Zira ufak çaplı da olsa zehirlenmelere neden olabilir. Bakır tencerenin bakımını yapmanın en iyi yolu, en eski yöntem olarak bilinen kalaylatmadır. Zaten bakır tencereden yavaş yavaş vazgeçilmesinin nedeni de artık kalaycı ların yaygın olarak bulunmamasıdır.

 

Ekmek
Ekmek
Ekmekleriniz küflenmesin
Sandviç ekmeklerinizi bayatlamadan saklamak için…
Sandviç ekmeklerinizi bayatlamadan saklamak için tuzlu su ile hafifçe nemlendirilmiş beze sarıp bir iki gün saklayabilirsiniz. Ekmeklerinizin hemen küflenmemesini istiyorsanız, ekmek kutusunun içine küçük bir kapta tuz koymanız yeterli olacaktır.
Yemek
Yemek

Kuzu etiKuzu eti en lezzetli olarak tanımlanan et çeşididir. Etin lezzeti hayvanın yaşı ile orantılıdır. Kuzu ne kadar küçük ise eti o derece yumuşak ve lezzetlidir. Kuzu, 30 veya 40 günlükken kesildiğinde “süt kuzusu” olarak tanımlanır. Henüz anne sütüyle beslenmektedir. 8-10 kg ağırlığında olup eti çok yumuşaktır ve ağızda dağılan türdendir. 3-5 aylıkken kesime giden kuzu 20 – 25 kg ağırlığındadır. Eti sıkıdır. Fakat süt kuzusuna oranla usulüne uygun olarak pişirildiğinde yumuşak olur ve lezzet kazanır. 6 ya da 9 aylıkken ve 30-40 kg ağırlığında kesilen kuzuların eti ise hayvan yağlandığı için lezzetini kaybetmeye başlar ve koyun eti lezzetinde olur.

Özellikleri

Süt kuzusunun eti açık pembe tonda olmalıdır. Kuzu eti alırken yağsız olmasına özen gösterin. Kalorisi düşük olan kuzu etinin 100 gramında 120 kalori bulunmaktadır. Kuzu eti pişirilmeden önce marine edilmeli. Tavada rosto olarak pişirilecek, eti zeytinyağı, kekik, sarımsak ve balsamik sirkede 30 dakika bekletirseniz çok daha lezzetli ve yumuşak bir rosto elde edersiniz. Tencere yemeği yapacaksanız, şarap, defne yaprağı ve aromatik otlarla hazırlanmış marinatta da bekletebilirsiniz. Marine edilmiş et her zaman için daha lezzetli olur.

Kuzunun hangi bölümünden neler yapılır?

Kuzu etinin but kısmı rosto, biftek şiş ve parça et olarak değerlendirilir. Rosto fırında, biftek ızgara veya tavada, şiş ızgara veya kağıtta, parça et ise haşlama olarak ya da sebze yemeklerinin içinde yer alır. Kuzunun çeşitli kısımlarından çıkarılan fileto bütün olarak kızartılmaya uygundur. Kaburgalarından elde edilen pirzolanın ızgara ve tavası yapılır. Omuz kısmı parça et olarak sebze ve terbiyeli yemeklerde tercih edilir. Filetosu çeşitli baharatlarla tatlandırılıp rosto olarak fırında pişirilebilir. Kol kısmı ise parça et olarak haşlama, terbiyeli ve sebze yemeklerinde kullanılır. Boyun, haşlama ve söğüş olarak değerlendirilir. Paça olarak bilinen ayak kısmı, haşlama olarak ya da terbiyeli ve nohutlu yemeklerde kullanılır. İncik, fırında kebap olarak değerlendirilir. Baş kısmı ise fırınlanır veya haşlanabilir.

Sigara Böreği, Muska Böreği
Sigara Böreği, Muska Böreği
Sigara Böreği ve Muska böreği
Nasıl hazırlanır ve pişirilir?

Sigara böreğiYufka şeklinde açtığınız hamuru tezgaha serin. Yufkayı 4 veya 6 ya da 8 üçgene kesin. Hazırladığınız iç malzemeyi üçgen hamurların geniş kenarı boyunca yayıp iki köşeyi içe doğru kıvırın ve rulo şeklinde sarın. Malzeme bitene kadar işlemi sürdürün.

Nasıl pişirilir?

Sigara böreğini kıymalı içle hazırlayıp yağlanmış tepsiye dizin. Üzerine süt sürüp bolca susam serpin. Fırında pişirip üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek servis yapın. Bu böreği dilerseniz kızgın yağda kızartabilirsiniz. Sigara böreğini peynirli, etli, sebzeli hazırlayabilirsiniz.

Muska böreği

Yufkayı tezgaha yayıp eşit kalınlıkta şeritler şeklinde kesin. Her şeridin kısa kenarından 2 santimlik bir pay bırakarak iç malzeme ilave edin. Bir köşeyi malzemenin üzerine üçgen oluşturacak şekilde kapatıp çevirerek sarın. Eşit büyüklükte üçgen börekler hazırlayabilirsiniz.

Nasıl pişirilir?

Muska böreklerini fırında pişirebilir veya kızgın yağda kızartabilirsiniz. Üçgen böreği ister hamur açarak, isterseniz hazır yufka ile hazırlamak mümkün. Yufka ile hazırladığınız börekleri karbonatlı suya batırıp çıkarın. Kızgın yağda kızartın. Böylelikle hazırladığınız börekler daha fazla kabarık görünecektir.

Yemekte Püf Noktaları umarız biraz olsun işinize yaramıştır.

Yemek Tarifleri: http://www.lezzet.com.tr/

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir